Poznawanie Polski

Nasz pilotażowy projekt Polska (Nie)Obca miał na celu otworzenie dyskusji na temat kultury polskiej i jej roli w odnalezieniu się w polskie rzeczywistości przez obcokrajowców. Warsztaty składały się z kilku spotkań, a tworzyła je młodzież. Udział też wzięły osoby, które nie tak dawno przyjechały do Polski i dopiero poznają, zarówno język, jak i zwyczaje.

Rozmowy, prezentacje, plakaty

Pierwsze z nich otworzyła prezentacja złożona ze zdjęć miejsc wartych odwiedzenia, przy okazji pojawiły się też nowe propozycje. Następnie każdy z nas dzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z zaskakującymi bądź nieco dziwnymi zwyczajami. Zagraliśmy również w grę quizową dotyczącą najważniejszych elementów kultury polskiej, co miało nam zapewnić inspirację do ułożenia własnego zestawu pytań. Po podzieleniu się na dwie grupy powstały w sumie 4 plakaty z pytaniami o łatwym i trudnym stopniu trudności.

Symbole, kategorie i dużo zabawy

Drugie spotkanie poświęcone już było tworzeniu naszego autorskiego quizu w programie Genially. Na rozgrzewkę omawialiśmy grafikę z subiektywnym wyborem symboli Polski i przedstawialiśmy nasze odczucia w stosunku do tego, co jest dla Polski najbardziej charakterystyczne. Później nastąpił moment przyporządkowania naszych pytań do 5 kategorii, tak aby stworzyć quiz, będący zarazem wirtualnym escape roomem, który możecie rozwiązać tutaj. W założeniu ma on być pretekstem do rozmowy o polskiej kulturze oraz poszukiwaniu miejsc wspólnych w klasach i grupach, w których znajdują się osoby z doświadczeniem migracyjnym. Ten quiz przedstawiciele grup przedstawili go w sowich klasach, gdzie mieli okazję dobrej zabawy i wspólnej integracji. Były też nagrody i upominki dla wszystkich zaangażowanych w warsztaty i tworzenie quizu.

Quiz, webinar i cykl publikacji

Ostateczna graficzna wersja quizu, powstała dzięki dalszemu zaangażowaniu uczestników i pracy również zdalnej. Teraz quiz jest możliwy do przeprowadzenia podczas lekcji w szkołach, w pojedynczych klasach i może być dobrym zalążkiem do porozmawiania i o Polsce i o innych krajach oraz być elementem przełamującym bariery.

Zwieńczeniem naszego projektu, ale też i kolejnym krokiem do jego rozwoju i kontynuacji,  jest spotkanie z autorkami podręczników do nauki języka polskiego jako obcego, współpracującymi z wydawnictwem START. Zapraszamy na to spotkanie już 5. listopada. Więcej informacji znajdziecie na stronie wydarzenia.

W trakcie realizowania naszego projektu zainaugurowaliśmy również publikację krótkich komentarzy dotyczących wybranych pozycji z dziedziny uczenia języka polskiego jako obcego. Zapraszamy na fanpage Centrum Edukreacji.

Fotogaleria

Zapraszamy na naszą fotorelację z naszych warsztatowych spotkań.

Nasz mikroprojekt, był realizowany przez naszą grupę Edukreację. „Projekt dofinansowany w ramach Funduszu Nowy AKUMULATOR SPOŁECZNY, ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO”.