Jesteśmy w trakcie warsztatów musicalowych dla młodzieży pt. „Młodzi i Musical”, których efektem będzie wystawienie musicalu we wrześniu. Dla wielu naszych młodych uczestników jest to pierwsza przygoda z tym gatunkiem. No właśnie, czym jest musical? Pewnie wielu z was słyszało o „Upiorze w operze”, „Grease” czy „Jesus Christ Superstar”? A może nawet niektórzy z was musical kochają lub, wręcz odwrotnie, nienawidzą. I jest to całkowicie zrozumiałe, biorąc pod uwagę konwencję, która łączy naturalny bieg sztuki teatralnej z warstwą muzyczną.
Początki
Poprzednikami musicalu są takie formy jak burleska, vodevil czy operetka. Do rozwoju tego gatunku znacząco przyczynił się też jazz. Za datę narodzin musicalu przyjmuje się rok 1886, kiedy to wystawiono „The Black Crook”. Pierwszym filmem z tego gatunku był zaś „Śpiewak jazzbandu” z roku 1927.
Teatry
Obecnie najsłynniejszymi teatrami muzycznymi poszczycić się może oczywiście amerykański Broadway złożony z 41 instytucji, w Europie zaś West End, określający grupę teatrów w centralnym Londynie. Teatry te bardzo często przez lata nie zdejmują z afisza najbardziej cenionych sztuk. I tak nieprzerwanie od 1985 grani są „Nędznicy”, od 1986 „Upiór w Operze”, a od 1996 „Chicago”.
Musical w Polsce
W Polsce o miano najlepszego teatru muzycznego konkurują, m.in. warszawski Teatr Roma, Teatr Muzyczny w Łodzi, Teatr Muzyczny w Gdyni, Teatr Rozrywki w Chorzowie. Najbardziej uznanym musicalem polskim jest zaś „Metro”, które w 1992 wystawiono na Broadwayu (niestety bez sukcesu).
Musical a film
Ze względu na swoją niebagatelną popularność musicale często przenoszone są wielki ekran. Wymieniać można długo: „West Side Story”, „Mamma Mia” czy wyczekiwany „Hamilton”. Czasem też sytuacja się odwraca i to film jest pierwowzorem sztuki teatralnej, tak jak stało się to w przypadku „Króla Lwa” czy „Shreka”. Jeśli macie już za sobą sporo takich pozycji, zajrzyjcie na listę 100 musicali przygotowaną przez Filmweb: https://www.filmweb.pl/ranking/film/Musical/17. Bardzo możliwe, że odkryjecie jeszcze jakieś perełki 🤔.
Warsztaty musicalowe
Nasze stowarzyszenie chce przybliżać świat sztuki i łączyć teorię z praktyką. Bardzo nam też zależy na promowaniu aktywnego udziału w życiu kulturalnym. Stąd też nasz projekt „Młodzi i Musical”, który angażuje młodzież w realizację własnego musicalu. Projekt dopiero się rozpoczął. Jeszcze można dołączyć. Zainteresowanych prosimy o wypełnienie formularza FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY NA PROJEKT „MŁODZI I MUSICAL” i przesłania na adres: kontakt@magnoliastowarzyszenie.pl . Zajęcia odbywają się w Gdańsku Osowie w plenerze. Warsztaty prowadzą: Anna Markowska (Stowarzyszenie Teatralne Ingenium), Karol Świtajski (Stowarzyszenie Teatralne Ingenium) i Dorota Sumiła (Stowarzyszenia Magnolia) oraz pozostali członkowie Stowarzyszenia MAGNOLIA.
Źródła:
Historia musicalu: https://www.musicalna.pl/historia-musicalu-czi/
Musicale: historia gatunku: https://histmag.org/Musicale-historia-gatunku-14842