Musical „Mały Książę w podróży do ludzkich serc”

Nasza przygoda z Musicalem

Mimo że 2020 rok jest rokiem trudnym dla kultury i działalności związanej ze sztuką i występami, udało nam się zrealizować nasz projekt Młodzi i Musical. Okazał się on całkiem sporym lokalnym przedsięwzięciem, dużo większym niż pierwotnie zakładaliśmy. Nic nie jest dziełem przypadku, szczególnie gdy ma się wokół siebie cudownych ludzi, których zaangażowanie i wiara we wspólny cel może wiele zdziałać.

Pierwotne założenia

Kilka słów o początkach projektu i samym pomyśle: jako stowarzyszenie chcieliśmy zapoczątkować na naszym osiedlu zajęcia dla młodzieży związane z teatrem. Stąd zrodził się pomysł na warsztaty, których efektem miał być krótki musical, wykonany nie przez profesjonalistów, tylko amatorów, którzy dopiero zaczynają i poznają teatr, sztukę i śpiew. Zajęcia miały się rozpocząć w październiku, a pod koniec grudnia planowaliśmy pokazać musical w szkolnej auli. Tak wyglądały nasze założenia dla projektu w momencie, gdy wnioskowaliśmy do Miasta Gdańsk o dofinansowanie naszych działań.  Przyznano nam dotację na działania kulturalne w tym zakresie.

Zmiana planów

Wraz z lockdownem pod koniec marca, zastanawialiśmy się, jak to będzie z realizacją naszego projektu. Działania były zaplanowane na końcówkę roku, ale już wtedy trzeba było myśleć , co zrobić, jeśli sytuacja się nie zmieni. Opracowaliśmy wariant realizacji projektu on-line, ale to byłoby już zupełnie co innego niż chcieliśmy w naszych założeniach uzyskać. Dlatego, kiedy sytuacja w czerwcu zaczęła się nieco poprawiać, zdecydowaliśmy się o przeniesieniu całego projektu na lato.  Pracowaliśmy ciężko przez kilka miesięcy, a trenerzy spędzili z młodzieżą o wiele wiele więcej godzin niż założyliśmy w projekcie.

Efekty

Myślę, że jednymi z najbardziej wartościowych rzeczy, które udało się osiągnąć, są relacje, które stworzyły dzieci, zarówno między sobą i z rodzicami, ale również z nami. Byliśmy wszyscy w ciągłym kontakcie i wspieraliśmy się nawzajem. Myślę, że wielu uczestnikom projektu dał on więcej wiary w siebie oraz w swoje możliwości. Przy okazji projektu powstało również piękne libretto, autorstwa Anny Markowskiej, cudowna muzyka skomponowana przez Karola Świtajskiego, a także porywające układy taneczne stworzone przez Dorotę Sumiła. Musical, powstawał na naszych oczach, angażując nas wszystkich i przepełniając mnóstwem pozytywnych emocji, ale też ogromem pracy. Choć były również chwile słabości i zwątpienia, wierzyliśmy, że nam się uda. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy pokazać musical, możliwie jak największej ilości osób zachowując jego lokalny charakter.  Zdawaliśmy siebie też sprawę, że pod koniec września, można będzie się spodziewać  obostrzeń w realizacji wydarzeń artystycznych szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych, dlatego podjęliśmy decyzję o organizacji występu finałowego w plenerze.

Wsparcie

Organizacja wydarzenia na scenie zewnętrznej, wymagało znacznych dodatkowych nakładów, ale z pomocą przyszli darczyńcy, którzy wsparli finał naszego projektu. Pomogli nam również przedsiębiorcy, którzy dołączyli jako partnerzy oraz lokalne media, które przekazywały nasz apel o wsparcie i promowały nasz projekt. Jednak to, że w istniejących warunkach udało się zrealizować nasz projekt i zakończyć go pięknym występem, to ogromna zasługa współpracy ze Szkołą ZSO nr 2 w Gdańsku. Wsparcie, jakie otrzymywaliśmy przez cały czas od Dyrekcji Szkoły, było przeogromne, dzięki niemu mogliśmy prowadzić próby nawet przy kapryśnej pogodzie oraz co najważniejsze zrealizować występ finałowy w naprawdę komfortowych warunkach.

Premiera

I tak, po ponad dwóch miesiącach spotkań  i prób, dodatkowych zajęć wokalnych, które trwały niekiedy do późnych godzin wieczornych, nadszedł czas na premierę musicalu „Mały Książę w podróży do ludzkich serc„.  Pod koniec września, a dokładnie 25 w piątek odbyła się premiera naszego musicalu. Koniec września, to również okres kapryśnej pogody. Nie mieliśmy jednak wyjścia, premiera musiała odbyć się na dworze. Mimo prognoz, że pogoda popsuje się już na kilka dni przed występem, tak się nie stało. W dniu premiery cały dzień aktorzy mogli korzystać z pięknej pogody, która umożliwiła im przećwiczenie spektaklu kilkakrotnie na plenerowej scenie. Młodzi artyści mogli też odpocząć i spędzić ze sobą czas w pięknym słońcu. Prognozy wskazywały, że w premierowy wieczór spodziewane są burze. I rzeczywiście ostatecznie do nas dotarły. Zerwał się wiatr i lunęło pod sam koniec spektaklu. Kto nie wziął ze sobą parasolki, to na pewno przemókł. ale tego dnia deszcz był wyjątkowo ciepły i stworzył na zakończenie niesamowity klimat, który jeszcze bardziej zapisze nasz musical w pamięci nas i wielu widzów, którzy przyszli na to wydarzenie. A było ich naprawdę dużo, bo ponad trzystu. Być może nie wszyscy zauważyli, ale spodziewany deszcz i wichura nadeszły wraz z piosenką Kruka, która była utworem „z dreszczykiem”.

Na scenie młodzi aktorzy dali z siebie wszystko. Śpiewali, że marzą „by tworzyć świat, który nie ma już wad, pełen miłości i tolerancji”. W tym krótkim musicalu chcieli pokazać, jak warto żyć. Mimo iż każdy z nich jest inny, by uzyskać oczekiwany efekt końcowy musieli połączyć siły i stać się drużyną. Przez ten krótki okres, tworzyli zespół przyjaciół, którzy mogą na sobie polegać, którzy wzajemnie się wspierają. Zespół, w którym nikt nie walczy o pozycję, nie konkuruje. Nie było im łatwo, bo przecież większość z nich nigdy nie występowała na scenie, ani nie śpiewała. Dzięki motywacji i zaangażowaniu odkryli jednak swoje talenty i stworzyli niepowtarzalne dzieło.

To była piękna premiera. Wystąpili w niej: Agata Bitson-Klinkosz, Agata Nadolna, Agata Sumiła, Agnieszka Chrapkowska, Amelia Gierej, Amelia Szarmach, Franciszek Świzgost, Gaja Jakubiec, Jan Kuczyński, Julia Fontańska, Kamila Banaszak, Karolina Żywicka, Klara Frączyk, Konrad Repiński, Liliana Ukleja, Matylda Zawadka, Natalia Groth, Nika Mikheleva, Paulina Dobroszek, Polina Yelisieieva, Sara Lejk. Usłyszeliśmy mnóstwo miłych i ciepłych słów. Bardzo chcielibyśmy pokazać ten musical jeszcze nie raz. Nasi wspaniali artyści, też chcą kontynuować tę przygodę z Musicalem i już stworzyli nawet swój własny logotyp: TEAMMUSICAL.  Pozostajemy z pięknymi wspomnieniami i planami na przyszłość i brzmią w naszych sercach słowa z Musicalu: „Pragniemy w przyjaźni trwać. Szczęście od siebie dać.” i  utwór Dobrze widzi tylko sercem się , do którego teledysk przygotowany przez Karola Świtajskiego możecie zobaczyć  na naszym kanale na YT.

a ciąg dalszy na pewno nastąpi… 😉

LB

 

Projekt MŁODZI I MUSICAL „dofinansowano ze środków Miasta Gdańska”.
Plenerowe wydarzenie odbyło się również dzięki wsparciu partnerów: Międzynarodowe Targi Gdańskie SA, Wykonawca Konstrukcji Żelbetowej BUDMAR i Bazar Płytek Sp. z o.o. i wsparciu indywidualnych darczyńców. 

 

O naszym Musicalu napisali:

osowa.com : WYDARZENIE ROKU!

osowa.info: WSPANIAŁY MUSICAL W WYKONANIU MŁODZIEŻY

osowa24.pl: NIEZWYKŁĄ PODRÓŻ DO LUDZKICH SERC 

Nasz Musical na YT na kanałach:

MAGNOLIA Stowarzyszenie :   „Dobrze widzi tylko sercem się”  

Konrad Repiński : „Nie pasuje tu” 

!n the action: Wywiad z aktorami musicalu ,,Mały Książę w podróży do ludzkich serc” 

Fotorelacja z premiery:

Grzegorz Jędrzejewski Fotografia 

Fotorelacje z całego okresu trwania projektu:

fb @magnoliastowarzyszenie

InG @magnolia_stowarzyszenie

Poniżej galeria wybranych zdjęć z projektu MŁODZI I MUSICAL, które pochodzą ze zbiorów własnych stowarzyszenia Magnolia oraz wykonanych i udostępnionych  dla Stowarzyszenia Magnolia przez:  Grzegorz Jędrzejewski  Fotografia oraz Małgorzata Zawadka.

GALERIA MŁODZI I MUSCIAL