Herbaciane spotkanie

OSOWSKIE DNI HERBATY 2019

Spotkanie #3

Herbata biała: jedna z najdelikatniejszych herbat, zbierana z młodych pączków, subtelna, aromatyczna, znana tak naprawdę dopiero od XVIII wieku. Biała herbata zawitała na naszym trzecim spotkaniu w najróżniejszych odsłonach: jako  historia, jako legenda, jako herbata, która może być herbatą dojrzewającą i prasowaną tzw. „cake-i”. Było też o różnych sposobach zaparzania tj. chociażby „Cold Brew”. W ten sposób zaparzona, herbata biała ujawnia niesamowite bogactwo, nie tylko smaków, ale i zapachów i z powodzeniem może konkurować z szampanem. Dla wielu była to nowość i kolejne odkrycie. Cytat, który przytoczyliśmy o herbacie białej, odnośnie jej produkcji brzmiał następująco: “Making White Tea is a lot like sailing; one has to work with the wind and sun…” tak mówi Shunan Teng, czyli ” Produkcja białej herbaty jest jak żaglowanie, trzeba współpracować z wiatrem i słońcem”. Tym spotkaniem świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Herbaty. Dzięki piosenkom i kolędom świątecznym śpiewanym na żywo przez Agnieszkę Blachowską zanurzyliśmy się w magiczny świat nie tylko herbaty, ale i świąt! To był zaiste piękny element naszego herbacianego wieczoru, dzięki któremu zrobiło się bardzo nastrojowo i klimatycznie.

 

Nie mogliśmy podczas naszego ostatniego spotkania nie wrócić do naszej historii i do naszych doświadczeń z herbatą. Jednym z najbardziej istotnych była nasza zeszłoroczna Szkoła Herbaty w Amsterdamie. Pisaliśmy o niej w naszym wpisie pt. „Jeden krok naprzód„.

Podczas naszej drodze, herbata nam zawsze towarzyszy i często jest motorem wielu innych działań, chcieliśmy pokazać niezmiernie istotny społeczny aspekt naszej działalności, choć nie tylko. Dlatego, pozostając w tematyce herbaty, pokazaliśmy przykład biznesu odpowiedzialnego społecznie, nawiązaliśmy do fundacji Merrilla Joseph Fernando (MJF Charity Foundation), która zajmuje się wieloma aspektami społecznymi. Dziś, po ponad 30 latach działalności, obszar jej działania obejmuje setki inicjatyw i dziesiątki programów realizowanych w wymiarach społecznym i ochrony środowiska naturalnego. Na szczególną uwagę zasługuje inicjatywa wsparcia małych przedsiębiorców, integracji byłych więźniów czy aktywizacji społecznej kobiet, a także ochrona lokalnej przyrody, której częścią są także krzewy cejlońskiej herbaty. Pozostając w bardzo społecznym klimacie, rozdaliśmy kartki świąteczne, które są reprodukcją dzieł artystów, którzy malują ustami i nogami. Piękny przykład pokazujący, że możemy tworzyć piękne rzeczy, mimo naszych ograniczeń, nigdy nie powinniśmy się poddawać, lecz rozwijać swoje pasje

A skoro mowa o artystach i malowaniu, delektując się herbatą, malowaliśmy piękne herbaciane obrazy. Oto przykłady kilku z nich.

A na koniec zaproponowaliśmy quiz herbaciany. Mimo późnej godziny, wiele osób zdecydowało się wziąć w nim udział. Wielką radość sprawiło nam, że młodzież znała odpowiedzi na pytania, często prześcigając swoją herbacianą wiedzą dorosłych.

A tu jedno z pytań o nazwę 😉

Myślę, że udało nam się zainspirować wzajemnie i to nie tylko do okrywania herbaty, ale i do odkrywania tego co nas ciekawi, co sprawia nam radość i, co najważniejsze dzielenie się tą radością z innymi.

Herbata daje nadzieję, nadzieję na zrozumienie, na bycie razem i wspólne tworzenie.

Zapraszamy na relację  z wydarzenia na naszym fb Magnolia Stowarzyszenie  w albumie OSOWSKIE DNI HERBATY #3 , a także do śledzenia naszych innych wpisów herbacianych na naszym fb A może herbata.

by Lila