O korzyściach płynących z gier towarzyskich, w nawiązaniu do SĄSIEDZKIEGO LATA W PLENERZE

Któż z nas nie śpieszył do domku w znanym i lubianym chińczyku lub z uporem maniaka starał się ułożyć słowa z Ż, P i  L? Nie zastanawialiśmy się wtedy raczej nad korzyściami spędzania czasu na grach towarzyskich, jednak jest ich całkiem sporo. Poniżej 10 korzyści, które umocnią was w przekonaniu, że w gry planszowe, karciane, zdecydowanie warto grać.  

  1.  Gry pomagają uczyć się na błędach: stawka gry nie jest wysoka i stanowi dobrą przestrzeń do popełniania błędów i naprawiania ich w kolejnym ruchu lub rozgrywce.
  2.  Gry rozwijają umiejętności społeczne: umiejętności negocjacji, współpracy w grupie, działania w ramach określonych zasad.
  3.  Gry poprawiają relacje: uczestnicy mogą dowiedzieć się czegoś nowego o sobie, znaleźć kogoś o podobnych zainteresowaniach, zawiązać sojusze; wspólne gry szlifują też umiejętności komunikacyjne.
  4. Gry wspierają rozwój mózgu: poprawiają pamięć, zdolności poznawcze, szybkość przetwarzania informacji, krytyczne i logiczne myślenie.
  5. Gry pozwalają pożyć w świecie offline: pomagają przywrócić równowagę, pogłębić relacje, rozwinąć uniwersalne umiejętności i tworzyć wspólne wspomnienia.
  6. Gry uczą równości: wszyscy gracze są równi w grze planszowej.
  7. Gry wpływają pozytywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne: granie w gry wywołuje śmiech i zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i obniża ciśnienie krwi. Gry planszowe pomagają nam uciec od zmartwień i skupić się na czymś innym. Wprowadzają równowagę i pomagają nam się zrelaksować.
  8. Uczą cierpliwości i konsekwencji w dążeniu do celu: Zwycięstwo wymaga strategii i cierpliwości.
  9. Zwiększają pewność siebie: gry planszowe to niezwykle skuteczne narzędzie dla nieśmiałych. Zabawa pomaga im rozwinąć indywidualność i kreatywność. Podwyższa samoocenę i sprawia, że czujemy się włączeni i zauważeni.
  10. Poprawiają samopoczucie: wyzwalają wydzielanie endorfin, tzw. hormonów szczęścia.

Mogliśmy doświadczyć tych pozytywnych skutków gier podczas naszych organizowanych letnich aktywności dla młodzieży i całej społeczności lokalnej, którymi były Wakacyjne Planszówki językowe i edukacyjne oraz wspólne planszówkowanie podczas Sąsiedzkiego lata w plenerze. Podczas zajęć graliśmy zarówno w gry strategiczne, takie jak Catan (aut. Klaus Teuber, wyd. Kosmos) czy Wsiąść do pociągu (aut. Alan R. Moore, wyd. Rebel), ale również gry ruchowe: tzw. kręgle fińskie Mölkky oraz popularne we Francji Boules. Graliśmy również w inne gry towarzyskie, takie jak Dixit (aut. Jean-Louis Roubira, wyd. Rebel), Splendor (aut. Marc André, wyd. Rebel) czy Tajniaków (aut. Vlaada Chvátil, wyd. Rebel).

Oprócz planszówek, były gry ruchowe, zumba fitness, warsztaty z biżuterii, wspólne spacery i piknik, no i nagrody dla kreatywnych uczestników. Przez te dni wspólnie z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi spędziliśmy czas, bawiąc się i integrując. Cieszymy się również, że wśród uczestników były też osoby, które przyjechały niedawno do Polski i miały okazję odnaleźć się w naszej lokalnej społeczności. Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii.

LB & AB

„Sąsiedzkie lato w plenerze” – projekt dofinansowano w ramach Gdańskiego Funduszu Sąsiedzkiego, ze środków Miasta Gdańska

Fotogaleria Stowarzyszenia MAGNOLIA z projektu Sąsiedzki Lato w Plenerze:

więcej zdjęć na fb: https://www.facebook.com/media/set/?vanity=magnoliastowarzyszenie&set=a.973995396712295