­CIEKAWOSTKI
­
Musicale teatralne
1. Zakłada się, że musical „Upiór w operze” obejrzało do tej pory ok. 80 mln ludzi na świecie.
2. Musical „Chicago” został oparty o sztukę napisaną przez reporterkę sądową „Chicago Tribune”, Maurine Dallas Watkins, która zajmowała się sprawami kobiet oskarżonych o morderstwo. Co ciekawe, obie sprawy, które stanowiły inspirację do sztuki i musicalu, zakończyły się uniewinnieniem podejrzanych.
3. Naga scena z musicalu „Hair” w czasach premiery musicalu była tak kontrowersyjna, że niektóre kraje ją cenzurowały.
4. Na pomysł musicalu „Koty” Andrew Lloyd Webber wpadł w samolocie, czytając „Old Possum’s Book of Practical Cats” T. S. Eliota.
5. Do oryginalnej obsady „Metra” faktycznie zatrudniono amatorów, m.in. Edytę Górniak (uczennicę technikum pszczelarskiego) oraz Roberta Janowskiego (weterynarza).
­
Musicale filmowe
1. Filmowa „Mamma Mia” w materiałach promocyjnych używa tego samego fontu co zespół Nirvana (Onyx).
2. Ekipa i obsada zaangażowana w projekt „La La Land” miała zadawane prace domowe, które polegały, m.in. na oglądaniu filmów „Deszczowa piosenka”, „Parasolki z Cherbourga” czy „Osiem i pół”.
3. Filmowy „Król Rozrywki”, choć opowiada historię właściciela cyrku P. T. Barnuma, ma niewiele wspólnego ze sztuką teatralną.
4. Piosenki do „Deszczowej Piosenki” powstały w oderwaniu od siebie, przed stworzeniem fabuły. Scenarzyści wspominali, że wiedzieli tylko, że ktoś będzie śpiewał i że będzie padał deszcz.
5. „Moulin Rouge!” jest określany jako musical typu jukebox (szafa grająca), gdyż występuje w nim tylko jedna piosenka oryginalna, „Come What May”.
­
Teatry
1. Największa ulica Nowego Jorku, Broadway, w czasach osadnictwa holenderskiego była szlakiem handlowym. Jej pierwotna nazwa to brede weg.
2. Najbardziej kasowym spektaklem Broadwayu jest Król Lew (ponad 1 mld $ przychodu).
3. Tylko 4 teatry należące do Broadwayu znajdują się przy tej ulicy. Pozostałych 37 leży w obszarze pomiędzy 40. a 54. ulicą oraz pomiędzy 6. i 8. aleją.
4. W teatrach na West Endzie panuje ubiór nieformalny. Co więcej, podczas spektaklu widzowie często jedzą popcorn bądź słodycze.
5. Teatr muzyczny w Gdyni jest największym tego typu teatrem w Polsce. Na trzech scenach może zasiąść łącznie 1500 widzów.
­
Nasze Stowarzyszenie prowadzi obecnie projekt Młodzi i Musical dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.
­
Źródła
1. „La La Land” – Zaskakujące ciekawostki na temat filmu. Kto miał początkowo zagrać główne role?, https://www.wprost.pl/…/la-la-land-zaskakujace-ciekawostki-…
2. 10 ciekawostek na temat kultowego musicalu, https://www.empik.com/…/10-ciekawostek-na-temat-kultowego-m…
3. 16 ciekawostek o Broadway, https://fajnepodroze.pl/broadway-ciekawostki/
4. Karol Barzowski, Musical wszech czasów. Mija 65 lat od premiery „Deszczowej piosenki”, https://kultura.onet.pl/…/musical-wszech-czasow-mij…/rgfsc41
5. Olga Łozińska, „Ale Musicale!” i „Więcej Niż Musical” – ukazały się dwie książki o tym gatunku, https://dzieje.pl/…/ale-musicale-i-wiecej-niz-musical-ukaza…
6. Paulina Kozioł, „Metro” – kultowy musical polskiej sceny, https://kulturanacodzien.pl/…/metro-kultowy-musical-polski…/