Rozmowa przy herbacie

Rozmowy przy herbacie 

Co my możemy zrobić dla naszego ekosystemu?

Rozmowa przy herbacie

Wraz z nadejściem wakacji, postanowiłyśmy porozmawiać przy herbacie na temat naszego ekosystemu.

Jeśli pomyślimy o tym, że średnio co 20 minut ginie gatunek rośliny lub zwierzęcia, którego czasem jeszcze nawet nie zdążyliśmy poznać, włosy zaczynają się jeżyć na głowie.
Już nie mamy do czynienia wyłącznie z działalnością wulkaniczną, zmianami klimatycznymi czy uderzeniami meteorytów. Najważniejszą przyczyną wymierania gatunków stała się działalność śmiercionośnego gatunku homo sapiens sapiens. Ale jak często się o tym zastanawiamy?…

To smutne, bowiem nie ma już z nami tarpanów, ptaków dodo czy turów. Giną przede wszystkim gatunki wyspecjalizowane, którym trudno przyzwyczaić się do ekspresowo zmieniającego się środowiska, w tym fragmentacji siedlisk czy zanikających rozlewisk. Często jednak nie umiemy nawet ustalić dokładnej przyczyny wymierania fauny, tak jak w przypadku pszczół. W większości przypadków jednak, winni jesteśmy my.

Wciąż jednak tli się dla nas nadzieja, że nie zdewastujemy planety tak podobnie jak bohaterowie dystopii Margaret Atwood (autorka „Opowieści podręcznej”) ukazanej w książce „Oryx and Crake”…

Mając dość skromne fundusze, głównie swój czas, zaangażowanie, entuzjazm postanowiliśmy przygotować projekt, który choć nie ma skali globalnej ani nawet krajowej, może coś zmienić w lokalnym ekosystemie. Wybór padł na wielbionego przez tłumy jeża europejskiego (Erinaceus europaeus), którego liczebność stopniowo spada. Doskonale ilustruje to fakt, iż w Londynie to niegdyś popularne w królewskich parkach zwierzę można spotkać obecnie jedynie w Regent’s Parku. W Polsce populacja jeży też się zmniejsza. Jeże, oprócz zagrożeń podczas wiosny i lata tj. kosiarki, samochody, nawozy sztuczne, mają coraz większą trudność ze znalezieniem miejsca do bezpiecznego przezimowania.

W tym roku postanowiliśmy więc budować domy dla jeży. Mamy nadzieję, że nie będzie to jednorazowa akcja, że zdołamy nią zainteresować większą społeczność i będziemy z tą akcją powracać co roku w szerszym zakresie, zarówno terytorialnie jak i tematycznie, rozszerzając ją również o warsztaty dla dzieci w ciągu roku szkolnego w szkołach, a także o wydanie publikacji.

Cieszymy się, że nasz projekt i pomysł został dostrzeżony w Programie Decydujesz,pomagamy  i już we wrześniu będziemy wspólnie budować Domki dla Jeży (więcej na wydarzeniu DOM DLA JEŻA 👉https://bit.ly/2ZyMW85).

Rozmawiały: Agnieszka Blachowska i Lila Bitson