Mahatma Gandhi, indyjski prawnik, filozof, polityk i mąż stanu, jeden z twórców współczesnej państwowości indyjskiej i propagator pacyfizmu jako środka nacisku politycznego. Powiedział kiedyś „Najlepszym sposobem na odnalezienie siebie jest zatracenie się w służbie innym” (The best way to find yourself is to lose yourself in the service of others). Wolontariat, czyli właśnie służba innym, to integralna część działalności organizacji pozarządowych.

Powyżej radośni my podczas wypełniania jednej z wolontariackich misji (wrzesień 2020)

Dlaczego świętujemy?

Dwudziestego siódmego lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych. Jako stowarzyszenie Magnolia wkraczamy w nasz trzeci rok działalności w tym obszarze. Jako organizacja pozarządowa, zwana też ngo (non-governmental organisation), w odróżnieniu od organów publicznych, a podobnie jak przedsiębiorcy, powstaliśmy z inicjatywy założycieli prywatnych osób. W odróżnieniu zaś od przedsiębiorstw, a podobnie jak władze publiczne, działamy w interesie publicznym, a nie prywatnym.

Działamy non-profit nie w celu osiągnięcia zysku, lecz żeby realizować misję, którą jest niesienie dobra i radości, a także osiąganie sprawiedliwości społecznej, pomoc w realizacji marzeń i pasji, promowanie zdrowego stylu życia, sztuki i kreatywności, dbanie o środowisko naturalne i zapewnianie dostęp do edukacji każdemu, w szczególności młodym ludziom, bez względu na ich stan finansowy, rodzinny czy pochodzenie.

Z działalnością w trzecim sektorze, nierozłącznie wiąże się zaangażowanie w wolontariat. Jako członkowie stowarzyszenia od samego jego początku, poświęcaliśmy i nadal poświęcamy swój czas, swoją pracę na rzecz naszej misji i wizji. Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych świętowaliśmy, pracując, oczywiście wolontaryjnie, nad kolejnym projektem, który ma pomóc dzieciom z doświadczeniem migracyjnym otrzymać równe szanse w dostępie do edukacji czy rozwoju oraz czuć się i być pełnowartościowym obywatelem. 

Co nam daje wolontariat?

Na szczęście w naszym świecie, nie wszystko jest za pieniądze i nadal ważne są wartości. I właśnie wolontariat jest takim przykładem.  Kiedy zadają nam pytanie, co mamy z takiego wolontariatu, odpowiadamy: dawanie jest pięknym darem, szczególnie jeśli nie oczekujesz w zamian nagrody pieniężnej. Ale to nie oznacza, że nie dostajesz nic. Dostajesz ogromną satysfakcję i poczucie sensu istnienia.

 Jakie są jeszcze korzyści wolontariatu:

  1.     Wolontariat łączy Cię z innymi.

Jedną z bardziej znanych korzyści płynących z wolontariatu jest wpływ na społeczność. Wolontariat pozwala połączyć się ze swoją społecznością i uczynić ją lepszą. Wolontariat jest dwukierunkowy, zatem może przynosić korzyści tobie. Poświęcanie czasu jako wolontariusz pomaga w nawiązywaniu nowych przyjaźni, poszerzaniu sieci kontaktów i doskonaleniu umiejętności społecznych. 

  1.     Wolontariat jest dobry dla ciała i umysłu.

Wolontariat zapewnia wiele korzyści zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Może zmniejszyć stres, zwalczyć depresję, pobudzić umysłowo i zapewnić poczucie celu. Badania wykazują, wolontariat może również złagodzić objawy przewlekłego bólu i zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Wolontariat pomaga przeciwdziałać skutkom stresu, złości i niepokoju. Kontakt społeczny polegający na pomaganiu i pracy z innymi może mieć głęboki wpływ na ogólne samopoczucie psychiczne. Nic nie łagodzi stresu lepiej niż znaczące połączenie z drugą osobą. Szczególnie w obecnych czasach, kiedy tego kontaktu z drugą osobą jest znacznie mniej. Takie wolontaryjne zaangażowanie bywa zbawienne.

Wolontariat pozwala utrzymywać regularny kontakt z innymi i pomaga wypracować solidny system wsparcia, który z kolei chroni przed depresją. Wolontariat sprawia, że jesteśmy szczęśliwi . Mierząc hormony i aktywność mózgu, naukowcy odkryli, że pomaganie innym dostarcza ogromnej przyjemności. 

  1.     Wolontariat może przyspieszyć Twoją karierę.

Wolontariat może pomóc zdobyć doświadczenie w interesującym cię obszarze i poznać ludzi w interesującej dziedzinie. Daje też możliwość ćwiczenia ważnych umiejętności wykorzystywanych w miejscu pracy, takich jak praca zespołowa, komunikacja, rozwiązywanie problemów, planowanie projektów, zarządzanie zadaniami i organizacja. Co więcej, pomaga rozwinąć umiejętności, które już posiadamy, i wykorzystać je z korzyścią dla większej społeczności.

  1.     Wolontariat to radość i spełnienie w Twoim życiu.

Wolontariat zwiększa pewność siebie. Robienie dobra dla innych i społeczności, co zapewnia naturalne poczucie spełnienia. Bycie wolontariuszem może również dać poczucie dumy i tożsamości. Im lepiej się czujemy, tym większe prawdopodobieństwo, że będziemy mieć pozytywny pogląd na nasze życie i przyszłe cele.

Jak zacząć wolontariat?

Chociaż prawdą jest, że im dłużej jesteś wolontariuszem, tym więcej korzyści odczujesz, wolontariat nie musi wiązać się z długoterminowym zaangażowaniem ani zajmować ogromnej ilości czasu z pracowitego dnia. To świetny sposób na zdobycie doświadczenia, to też  przyjemny sposób na odkrywanie swoich zainteresowań i pasji. Wolontariat, który uważasz za znaczący i interesujący, może być relaksującą, energetyzującą ucieczką od codziennej rutyny związanej z pracą, szkołą lub obowiązkami rodzinnymi. Wolontariat zapewnia również kreatywność, motywację i wizję, które mogą przenieść się na nasze życie osobiste i zawodowe.

Istnieje wiele odsłon wolontariatu. Kluczem do sukcesu jest znalezienie pozycji, która by się nam spodobała i którą potrafimy wykonać. Doświadczenie wolontariatu będzie bogatsze i przyjemniejsze, jeśli najpierw poświęcimy trochę czasu na określenie swoich celów i zainteresowań. W rzeczywistości badania pokazują, że zaledwie dwie do trzech godzin tygodniowo lub około 100 godzin rocznie może przynieść najwięcej korzyści – zarówno tobie, jak i wybranej przez ciebie sprawie. Ważne jest, aby poświęcić tylko tyle czasu, ile Ci odpowiada. Wolontariat powinien być satysfakcjonującym spełnieniem, a nie kolejnym nużącym obowiązkiem na naszej liście zadań.

Jak wspierać naszą misję?

Kończąc nasze przemyślenia, chcieliśmy zapytać, czy zainteresował was wolontariat? Bieżące i aktualne oferty wolontariatu naszej organizacji, ale i nie tylko, znajdują się  na stronie Centrum Wolontariatu, którą bardzo polecamy. Jednak jeśli nie znajdziecie odpowiedniej, a chcielibyście dołączyć do naszego zespołu Magnolii, bo widzicie, że moglibyście się odnaleźć w naszej misji, napiszcie do nas. Jesteśmy dumni i wdzięczni, kiedy dołączają do nas pełni pasji ludzi, chcący dzielić się swoją wiedzą i pomagać innym.

A jeśli chcielibyście nas wesprzeć finansowo, bo choć jesteśmy non-profit i działamy wolontaryjnie, to tylko mając środki finansowe będziemy mogli w pełni realizować nasza misję i pomagać jak najszerzej, zapraszamy na naszą stronę, gdzie można dokonać bezpośredniej darowizny na nasze działania.

 

Pozdrawiamy,

Zespół Magnolii