Inspiracja nie tylko herbatą
Nasza inicjatywa
Dom dla jeża
Zaczęło się od inicjatywy budowania domków dla jeży, która tak naprawdę pojawiła się już w zeszłym roku. Chcieliśmy jednak, aby tych domków powstało trochę więcej: stąd nasz udział w programie Tesco wspierającym inicjatywy społeczne.
Ostateczne wyniki głosowania, jak podaje strona programu https://tesco.pl/pomagamy/list-of-projects, zostaną opublikowane z końcem lipca 2019 roku. Bez względu na to jakie miejsce zajmie nasz projekt Dom dla Jeża, spotykamy się we wrześniu i liczymy na wasze zaangażowanie przy organizacji wydarzenia, budowie i stawianiu domków.
W ciągu tych ostatnich tygodni jeże stały dla nas inspiracją i odkryciem samym w sobie. Oglądaliśmy filmy dokumentalne, fabularne i animowane oraz czytaliśmy książki i książeczki z ciekawostkami, historiami i wierszami, które w jakiś sposób odwoływały się do motywu jeża. Powstały pomysły na koszulki, kubki, plakaty i obrazki, podkładki z płytek, a także zajęcia dla dzieci. Braliśmy udział w festynach, spotkaniach, warsztatach, podczas których rozmawialiśmy o naszej inicjatywie i projekcie. To jest tylko zalążek tego, co możemy i chcemy zrealizować. Dlatego liczymy, że nasza kolczasta inicjatywa będzie się rozrastać z roku na rok i coraz więcej ludzi będzie wrażliwych na potrzeby jeży, a także innych naszych braci młodszych.
Teraz następuje chwila wytchnienia i refleksji. Ze zdwojoną siłą będziemy informować o akcji, a także zapraszać do jej współtworzenia w ostatnich tygodniach sierpnia. Śledźcie nasze wydarzenie DOM DLA JEŻA na naszym fb profilu.
Wydzielajcie miejsce w ogródkach, zostawiajcie wodę w pojemniczkach, nie używajcie toksycznych substancji w ogrodach i uważajcie szczególnie rano i wieczorem na drogach, ustępując pierwszeństwa jeżom.
Koszulka z jeżem
Podstawka jeż
I jeszcze kilka zebranych ciekawostek o jeżach:
- Jeże europejskie mają długość do 35 cm, a ich ogon mierzy od 2 do 5 cm.
- Noszą od około 5000 do 7000 brązowo białych kolców o długości 2-3 cm każdy.
- Nie przepadają za wodą, ale potrafią pływać.
- Są wszystkożerne, lubią jeść ślimaki, dżdżownice, szarańcze, a także jagody, orzeszki buka i grzyby, natomiast jabłka i inne opadłe owoce wcale nie są ich ulubionym przysmakiem.
- Nie tolerują laktozy, nawet w mleku matki jej nie ma.
- Wyobrażenie jeża z jabłkiem na grzbiecie ma swoje korzenie w starożytności, kiedy to Pliniusz Starszy w Historii Naturalnej opisał jeża nabijającego czerwone owoce na swoje kolce, jednak nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością.
- W średniowieczu jeże były hodowane przez czarowników. Uważano je za przysmak i dobry środek na porost włosów, a kolce wykorzystywano do stworzenia igieł prosektoryjnych.
- Jeżozwierz to nie jest duży jeż. To, że jeż jest podobny do jeżozwierza (występującego w Afryce, Azji i części Europy) i ursona (występującego w Ameryce) jest wynikiem zasady ewolucyjnej zakładającej, iż gatunki pozostawione w dwóch różnych miejscach na świecie pod wpływem przebywania w podobnym środowisku wykształcą podobne cechy.