27.12.2022

Polska(nie)obca 2022

to kontynuacja naszej inicjatywy zapoczątkowanej jeszcze w 2019 roku.  W okresie listopad – grudzień 2022, dzięki wsparciu Mecenasa Głównego projektu Energi SA z Grupy ORLEN, zorganizowaliśmy  i przeprowadziliśmy  zajęcia z języka polskiego jako obcego dla osób z doświadczaniem migracji, przede wszystkim dla uchodźców z Ukrainy.  Oprócz tego, zorganizowane zostały warsztaty bożonarodzeniowe dla społeczności lokalnej,  a także przygotowany był konkurs plastyczny dla dzieci nawiązujący do lokalnych tradycji świątecznych.

Zajęcia z języka polskiego jako obcego

W sumie przeprowadziliśmy 20 godzin zegarowych zajęć z języka polskiego jako obcego. Zajęcia pomogły uczestnikom nie tylko zrobić krok do przodu w nauce języka i w komunikacji w języku polskim, ale przez elementy kulturowe wplecione w zajęcia poznać i zrozumieć niektóre polskie tradycje i zwyczaje.

Warsztaty bożonarodzeniowe

Podczas warsztatów bożonarodzeniowych wspólnie tworzyliśmy własne kreatywne ozdoby oraz inne rękodzieło. Uczestnikami były całe rodziny z dziećmi, a także młodzież zarówno polska jak i przyjezdna, która miała możliwość poznawać polskie zwyczaje związane ze świętami bożego narodzenia.

 

 

Konkurs pt. Bożonarodzeniowe Zwyczaje

W ramach projektu POLSKA(NIE)OBCA zorganizowany został konkurs dla dzieci i młodzieży, w którym uczestnicy mieli podzielić się swoimi tradycjami i zwyczajami związanymi z Bożym Narodzeniem.  Do oceny powołano niezależną komisję w składzie: Magda Leszczyna-Rzucidło  – Prezes Zarządu Bałtyckiego Instytutu Spraw Europejskich i Regionalnych BISER, Nadia Mishchenko -Wykładowczyni sztuk pięknych na Salvador Dali Academy of  Contemporary Arts  w Kijowie, Piotr Zarzeczny –  Przedstawiciel Stowarzyszenia Kulturalno – Społecznego „Carpe Diem Semper”. Komisja otrzymała do oceny 32 prace, z pośród których wyłoniła laureatów, a także wyróżnionych.

Wręczenie nagród

W  sobotę  17 grudnia 2022 w ZSO nr 2 w Gdańsku odbyło się uroczyste wręczenie nagród oraz wyróżnień. Miłym i wzruszającym akcentem podczas wydarzenia wręczania nagród, było odczytywanie karteczek z zapisanymi zdaniami na temat Czym są dla każdego święta, dlaczego są ważne, dla czego je lubimy. Przytoczymy kilka wypowiedzi:

„Dla mnie święta są czasem powrotu do wspomnień z cudownych lat z dzieciństwa.”

„Święta są ważne, bo jesteśmy razem.”

„Spotykamy się z rodziną”

„Lubię w święta ubierać choinkę”

„Рождество для меня, это когда ты один”

„Lubię w święta jeść pyszne ciasta i spotykać się z rodziną”

„Święta są dla mnie tajemnicą, historią, oczekiwaniem”

„Święta są ważne, bo przynoszą radość. To czas, kiedy rodzina zbiera się razem, one zostawiają po sobie przyjemne wspomnienia!”

„Przychodzi Święty Mikołaja, pieczemy pierniczki, dekorujemy choinkę, spotykamy się z całą rodziną”

„Święta są ważne, bo wtedy rodzina jest razem”

„Lubię w święta dostawać prezenty”

„Dla mnie Święta Bożego Narodzenia są ważne, bo są radosne”

Wylosowaliśmy cztery karteczki, których autorzy otrzymali dodatkowe upominki.

To uroczyste wydarzenie, wręczenie nagród i wyróżnień, odbyło się w prawdziwie świątecznej uroczystej atmosferze. Dodatkowo umilone pięknym występem Yany Budziak, utalentowanej dziewczyny z Ukrainy, obecnie uczennicy szóstej klasy szkoły podstawowej nr 33 w Gdańsku Osowej.

Na zakończenie oprócz wielu braw dla autorów prac, dla skrzypaczki Yany, złożyliśmy  nawzajem świąteczne życzenia  i uwieczniliśmy tą chwilę na pamiątkowym wspólnym zdjęciu.

 

 

Dziękujemy Głównemu Mecenasowi Projektu Enerdze SA z Grupy ORLEN za wsparcie projektu.

https://grupa.energa.pl/