DNI HERBATY vol.2
Herbata to coś więcej niż myślisz…
Nasze herbaciane spotkania w tym roku organizowaliśmy już po raz kolejny we współpracy z Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Gdańsku i Radą Dzielnicy Osowa, przez którą projekt był dofinansowany. W związku z sytuacją epidemiczną, tym razem musieliśmy się spotkać on-line. Jesteśmy szczęśliwi, że frekwencja była liczna i nawet przerosła nasze oczekiwania. Dołączyło do nas wiele osób i całych zespołów rodzinnych.
Przygotowaliśmy 50 zestawów warsztatowych dla całych rodzin, w których znalazły się nie tylko różne herbaty firmy Dilmah, ale zioła tj. hibiskus, rumianek, czy klitoria. Nie zabrakło także mini przystawek, które dostarczyło Osaka Sushi oraz piekarnia Kropek i które zachęciły nas wszystkich do odkrywania nowych smaków i nowych herbat.
Spotkania rozpoczęliśmy od opowiedzenia i podzielenia się doświadczeniami na temat Sri Lanki – herbacianej wyspy. Poniżej przedstawimy kilka wybranych informacji, na temat tego pięknego kraju.
HERBACIANA WYSPA – SRI LANKA
Nazwa państwa Sri Lanka, (wcześniej znana jako Cejlon), oznacza „olśniewający kraj”. Obecna nazwa jest współczesną adaptacją nazwy , gdzie wyspa znana jest jako Lanka.
Historyczna cywilizacja istnieje na wyspie nieprzerwanie od VI stulecia p.n.e., po podboju wyspy przez Indusów pod wodzą Sinhali, który założył państwo nazwane jego imieniem. Prężne państwo syngaleskie buddyjskie kwitło na wyspie w latach 200 – 1200 p.n.e. Następnie inwazje Tamilów i innych zewnętrznych najeźdźców zepchnęły cywilizację syngaleską na południe wyspy i doprowadziły do jej rozsypki na kilka księstw feudalnych. Od 1505 wybrzeża wyspy zostały stopniowo opanowane przez Portugalię. W latach 1638–1658 miejsce Portugalii stopniowo zajęła Holandia. Następnie w 1796 roku kontrolę nad wyspą przejęła Wielka Brytania. W 1815 Brytyjczycy pokonali ostatniego miejscowego króla i stworzyli Cejlon Brytyjski. Pod ich rządami na wyspie powstała gospodarka kolonialna oparta na plantacjach herbaty, kauczuku i palmy kokosowej. W 1931 Wielka Brytania nadała Cejlonowi ograniczoną autonomię, ponownie rozszerzoną w 1946. Wyspa uzyskała pełną niepodległość 4 lutego 1948.
Główne źródło utrzymania w Sri Lance stanowi rolnictwo, skupione głównie wokół produkcji herbaty. Wyspa ta jest czwartym największym producentem herbaty po Chinach, Indiach i Kenii.
Więcej w tematyce herbacianej: htts://youtu.be/q0mbKsKG-ng
Pomiędzy opowiadaniem o Sri Lance i popijaniu sobie herbatki, mówiliśmy też o właściwościach nie tylko herbaty, ale i naparów na nasze zdrowie. Mieśmy też możliwość powymieniać się doświadczeniami i powspominać herbatki z dzieciństwa.
HERBATA I HERBATKI I ICH PROZDROWODNY WPŁYW
Zarówno herbata (czyli Camelia Sinensis), tak i wiele naparów, popularnie nazywanych herbatkami, ma wiele prozdrowotnych właściwości, co potwierdza wiele badań naukowych.
Do niektórych właściwości mających istotny i pozytywny wpływ na nasze zdrowie można zaliczyć to, że herbata ma pozytywny wpływ na mózg i chroni przed depresją, zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, wzmacnia zarówno szkliwo, jak i neutralizuje bakterie i grzyby w jamie ustnej, sprzyja mocnym kościom i chroni przed osteoporozą, zwiększa wytrzymałość fizyczną, przyśpiesza metabolizm.
Zioła z kolei też mają wiele prozdrowotnych właściwości i tak np. porost islandzki, oprócz właściwości przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, ma także działania przeciwwirusowe, działa osłaniająco na błony śluzowe górnych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego; anginka (geranium) ma silne właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwbólowe, uspokajające, odprężające, poprawiające nastrój; popularna mięta jest bogatym źródłem antyoksydantów, garbników i fitozwiązków, stymuluje funkcje mózgu, posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne; klitoria jest dobrym środkiem do oczyszczania krwi lub detoksykacji, działa przeciwzapalne, wykazuje zdolność spowalniania naturalnego starzenia się komórek oraz, między innymi, wspomaga witalność skóry i włosów.
Oprócz rozmawiania na temat właściwości herbat i naparów i ich degustacji, bawiliśmy się w parowanie czyli dopasowywanie odpowiednich potraw, odkrywania smaków, tworzenia herbacianych bezalkoholowych drinków, oraz malowania herbatą (więcej o malowaniu herbatą, na blogu: https://2t4u.pl/malowanie-herbata/), a także wspólnie przygotowaliśmy prawdziwy Masala Czaj.
Nasze herbaciane spotkania 2020 odbywały się w przestrzeni on-line na zoomie, to jednak nie przeszkodziło, aby przebiegły w przemiłej atmosferze, gdzie mogliśmy się poczuć razem.
Otrzymaliśmy wiele zdjęć od naszych uczestników i bardzo się cieszymy, że tak jak dla nas, również dla naszych uczestników, ten czas spędzony razem był miły, przyjemny i radosny, no i oczywiście ciekawy, i smaczny.
Na koniec życzyliśmy sobie pogodnych, zdrowych i spokojnych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!
Więcej materiałów w linkach poniżej, w tym na naszym fb profilu:
- KLASYFIKACJA HERBATY CZARNEJ
- KLASYFIKACJA HERBATY ZIELONEJ I OOLONG
- ARTYKUŁ NA OSOWA24: http://www.osowa24.pl/news.php?extend.6075.2
- ARTYKUŁ NA OSOWA INFO: http://osowa.info/articles/view/4556
- fb @magnoliastowarzyszenie
- https://www.facebook.com/media/set/?vanity=magnoliastowarzyszenie&set=a.843203749791461
-
FILM na YT : https://youtu.be/9BwYKRjBNa8