Jeże w Polsce: Jak Możemy Im Pomóc?

Jeże to jedne z najbardziej rozpoznawalnych i sympatycznych zwierząt, które od wieków żyją w bliskim sąsiedztwie człowieka. Te urocze ssaki, mierzące do 26 cm, są nie tylko niezwykle pożyteczne, ale także narażone na wiele zagrożeń, które stawiają ich przetrwanie pod znakiem zapytania. W Polsce żyją dwa gatunki jeży – jeż wschodni i jeż zachodni europejski. Oba są objęte częściową ochroną gatunkową, a ich populacje maleją, co sprawia, że każda pomoc staje się na wagę złota.

Kim Są Nasi Kolczaci Przyjaciele?

Jeże to nocne zwierzęta, które potrafią przebyć nawet 3-5 kilometrów w ciągu jednej nocy, w poszukiwaniu pożywienia. Żywią się głównie bezkręgowcami, takimi jak owady, dżdżownice, ślimaki, ale nie pogardzą także żabami, jaszczurkami, a nawet młodymi gryzoniami. Jeże często zamieszkują ogródki, parki, cmentarze, a także tereny miejskie. Można je spotkać na wielkich osiedlach mieszkaniowych, a nawet w centrach dużych miast. Unikają jednak głębokich lasów, obszarów podmokłych i rozległych terenów otwartych.

Spotkanie jeża w krzakach w centrum miasta nie jest niczym niezwykłym. Jednak to, co dla wielu może być zaskoczeniem, to fakt, że jeże nie noszą jabłek na swoich kolcach – to mit, który przetrwał z czasów starożytnych. W rzeczywistości ich dieta opiera się głównie na bezkręgowcach i owocach, takich jak jagody czy opadłe owoce.

Jak Możemy Pomóc Jeżom?

Niestety, życie w bliskim sąsiedztwie człowieka niesie dla jeży wiele niebezpieczeństw. Aby pomóc im przetrwać, możemy podjąć kilka prostych, ale skutecznych działań:

1. Zapewnij dostęp do wody – Zostawiaj miseczkę z wodą w swoim ogrodzie, zwłaszcza podczas upałów i suchej pogody. Możesz także dokarmić jeże suszonymi mącznikami lub karmą dla kotów.
  2. Unikaj chemikaliów – Owadobójcze i chemiczne środki do roślin są bardzo szkodliwe dla jeży. Zamiast nich stosuj naturalne metody ochrony roślin.
  3. Nie pal liści – Jeże często ukrywają się w stertach liści, dlatego ich palenie może stanowić śmiertelne zagrożenie.
  4. Bądź ostrożny podczas koszenia trawy – Jeże często chowają się w wysokiej trawie, więc zanim zaczniesz kosić, upewnij się, że nie ma tam żadnego z nich.
  5. Uważaj na drogach – Każdego roku pod kołami samochodów giną tysiące jeży. Jeśli zobaczysz jeża na drodze, zatrzymaj się i pomóż mu bezpiecznie przejść na drugą stronę.
  6. Pomóż w przypadku choroby lub urazu – Jeśli zauważysz potrąconego, chorego lub skaleczonego jeża, skontaktuj się z najbliższym ośrodkiem rehabilitacji zwierząt. Możesz także zadzwonić po Straż Miejską (986), która pomoże w takiej sytuacji.
  7. Twórz schronienia – Twórz zakątki w swoim ogrodzie, gdzie jeże będą mogły znaleźć schronienie. Możesz również zbudować dla nich domek.

Dołącz do Akcji i Zostań Przyjacielem Jeży!

W ramach naszych działań edukacyjnych serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie na Facebooku, który ma na celu zwiększenie świadomości na temat ochrony jeży. Do 6 września 2024 r. wystarczy polubić, skomentować i udostępnić nasz post  na fb magnolia, aby stać się częścią grona Przyjaciół Jeży. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy dyplom, a także weźmie udział w losowaniu atrakcyjnych nagród! To doskonała okazja, by wesprzeć te urocze stworzenia i pomóc w szerzeniu wiedzy o ich potrzebach. Pod tym linkiem regulamin. Szczegóły znajdziecie w oryginalnym poście na naszym Facebooku.

Dbajmy o Jeże – Naszą Wspólną Odpowiedzialność

Jeże to nie tylko urocze stworzenia, ale także ważny element naszego ekosystemu. Ich obecność w naszych ogrodach i parkach jest nieoceniona, ponieważ pomagają w kontrolowaniu populacji owadów i innych szkodników. Jednak ich przetrwanie zależy w dużej mierze od nas – od naszej troski, świadomości i gotowości do działania. Każdy z nas może przyczynić się do ochrony tych wspaniałych zwierząt, podejmując proste kroki, które uczynią nasze otoczenie bardziej przyjaznym dla jeży. Dbajmy o nie, by mogły nadal cieszyć nas swoją obecnością przez wiele lat! 🌿❤️

Lila Bitson-Klinkosz