Odkryj świat złotej proporcji – Geometria bliżej niż myślisz

Pomysł na zaangażowanie dzieci w matematykę, zwłaszcza poprzez temat Fibonacciego i Złotej Proporcji, chodził nam po głowie od lat. Zależało nam bowiem, aby wciągnąć dzieci do odkrycia matematyki na nowo. Od maja 2024 roku, przy wsparciu Fundacji mBanku, realizujemy nasz projekt „Odkryj świat złotej proporcji – Geometria bliżej niż myślisz”. I co się okazało, że wielu młodych uczestników, którzy od dawna czuli się zniechęceni matematyką, nagle zostało nią zafascynowanych.

„Matematyka jest wszędzie.” Niestety, dla wielu osób wiąże się to z obrazami tablicy, niechętnego ucznia i niekończących się równań. Jednak nie wszyscy mają takie skojarzenia — niektórzy wspominają swoje lekcje matematyki z sentymentem. Czy to zasługa programu nauczania, czy raczej nauczyciela? Chyba zgodzicie się, że nasze uczucia wobec matematyki są jednak bardziej zależne od naszego nauczyciela niż od naszych naturalnych zdolności. Badania dotyczące funkcjonowania naszego mózgu pokazują, że nawet bez niezwykłych zdolności matematycznych możemy wytrenować mózg do radzenia sobie z matematyką bez większego wysiłku. Jednak potrzebujemy mentora, który nas poprowadzi. Ci, którzy znajdują takiego nauczyciela, są naprawdę szczęściarzami.

Mieliśmy szczęście, że mieliśmy inspirującą edukatorkę, nauczycielkę z pasją, która wyjątkowo poprowadziła warsztaty. Było wprowadzenie do odkryć Fibonacciego oraz piękna natury, wspólnego szukania, gdzie pojawia się złota proporcja. Młodzież tworzyła geometryczne wzory bazujące na spirali Fibonacciego i odkrywała ich zastosowania w architekturze, malarstwie i przyrodzie, a także dzieliła się swoimi doświadczeniami z młodszymi koleżankami i kolegami. Planujemy wystawę tych prac na początku września 2024 roku i mamy nadzieję znaleźć partnerów, którzy pomogą nam kontynuować organizowanie warsztatów matematycznych. Chcemy również wydrukować zestawy puzzli przedstawiających niektóre z prac, ukazując rolę złotej proporcji zarówno w naturze, jak i w twórczości ludzkiej.

Dodatkowo we wrześniu 2024 organizujemy konkurs dla dzieci i młodzieży, dając szansę tym, którzy nie brali udziału w warsztatach, aby poznać też Fibonacciego i odkryć dla siebie Złotą Proporcję. Zapraszamy do udziału! W linkach: regulaminformularz zgłoszeniowy

Jeśli chciałbyś, chciałabyś do nas dołączyć do nas jako partner i pomóc młodym osobom wesprzeć tę inicjatywę edukacyjną oraz odkryć, jak inspirująca może być Królowa Nauk, zapraszam do kontaktu: l.bitson@magnoliastowarzyszenie.pl.

Lila