II wiek p.n.e.
Historia herbaty jest długa i złożona, jej początków można się doszukiwać w Chinach. Według legendy odkrył ja mityczny cesarz Shen Nung jakieś pięć tysięcy lat temu czyli ok 2,5-3 tysiące lat p.n.e. Pewnego dnia, usiadłszy pod drzewem poprosił o zagotowanie mu wody, wtedy to lekki podmuch wiatru poderwał liście z gałęzi pobliskiego drzewa, które wpadły mu do kociołka z gotującą się wodą. Zaciekawiony cesarz, którego zamiłowaniem było miedzy innymi zielarstwo, wziął łyk tego napoju i tak on przypadł mu do gustu, że zadecydował, aby napar z tej rośliny był spożywany na jego dworze. Ową roślinę nazwano później Camellia Sinensis, z której po dziś dzień pozyskiwane są liście do przygotowania herbaty. Tak, jak w każdej legendzie jest w tym na pewno ziarno prawdy.
W badaniach naukowych z 2016 roku, ogłoszono odkrycie najwcześniejszych znanych fizycznych dowodów herbaty pochodzących z mauzoleum cesarza Chin Han Jingdi z dynastii Han(漢景帝, ur. 188, zm. 141 p.n.e.). Dowodzi to, że herbata z rodzaju Camellia była pita przez cesarzy Dynastii Han już II wieku p.n.e. [Lu, H. et al. Earliest tea as evidence for one branch of the Silk Road across the Tibetan Plateau. Sci. Rep. 6, 18955; doi: 10.1038/srep18955 (2016)].
Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4704058/, Lu, H. et al. Earliest tea as evidence for one branch of the Silk Road across the Tibetan Plateau. Sci. Rep. 6, 18955; doi: 10.1038/srep18955 (2016)
https://en.wikipedia.org
1773
Herbata towarzyszyła nie jednemu wydarzeniu w historii świata. W Bostonie, mieście w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych będącego stolicą stanu Massachusetts, utworzono nawet Muzeum, poświęcone incydentowi z 1773 roku, zwanym „The Boston Tea Party” czyli „Herbatką Bostońską”.
W XVIII wieku Boston był jednym z ważniejszych punktów handlowych i miał bardzo mocne więzi gospodarcze z Koroną Brytyjską.
W 1773 w związku z nadmierną podażą herbaty, ceny jej na rynkach światowych znacznie spadły. Kompania Wschodnioindyjska posiadająca jej wielkie zapasy otrzymała od rządu brytyjskiego, zgodnie z uchwaloną „The Tea Act”- „Ustawą o herbacie”, prawo jej sprzedaży w amerykańskich koloniach z pominięciem zwyczajowych ceł i podatków., Pozostawienie najbogatszych i najpotężniejszych korporacji na świecie poza systemem podatkowym oznaczało uderzenie w przeciętnego Amerykanina i mały biznes. „The Tea Act” tak naprawdę był kroplą, która przelała czarę goryczy. Samuel Adams znany jako ojciec rewolucji amerykańskiej mówił tak: “If our Trade be taxed, why not our Lands, or Produce in short, everything we possess? They tax us without having legal representation.” – „Skoro można opodatkować nasz handel, to dlaczego nie ziemię, w skrócie, wszystko co posiadamy? Opodatkowują nas, mimo że nie mamy żadnej legalnej reprezentacji”.
16 grudnia 1773 kilkoro Amerykańskich mieszkańców Bostonu przebrało się za Indian i weszło na pokład trzech statków należących do Kompanii Wschodnioindyjskiej wyrzucając w akcie protestu do skrzynie z herbatą do Zatoki Bostońskiej. Incydent ten przyczynił się do Rewolucji Amerykańskiej i uniezależnienia się Stanów Zjednoczonych od Korony Brytyjskiej.
Źródła:
https://www.bostonteapartyship.com/boston-tea-party-facts
https://www.history.com
https://www.u-s-history.com
https://pl.wikipedia.org
1873
Pierwsza dostawa herbaty cejlońskiej (obecnie Sri Lanka), składająca się z ok. 10 kg w dwóch małych paczkach, została wysłana w roku 1873 na londyńską aukcję herbaty gdzie została sprzedana za bardzo dobrą cenę.
Był to mały krok dla człowieka, ale gigantyczny skok w rozwoju herbaty, który utorował drogę do kwitnącego handlu, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo, które jest cenione do dziś.
Ten pierwszy krok wykonał James Taylor, pionier przemysłu herbacianego na Cejlonie, urodzony w Szkocji w 1835 roku (dwa lata przed wstąpieniem królowej Wiktorii na tron), który jako młodzieniec w wieku 17 lat, przybył na Cejlon.
W tym okresie na większości cejlońskich plantacji uprawiano kawę. Nieszczęśliwie uprawy kawy zostały dotknięte chorobą wywołaną przez grzyby w wyniku czego zostały praktycznie zniszczone. Stało się to właśnie okazją do rozwoju upraw herbaty.
Pierwsze nasiona herbaty Camellia sinensis var. Assamica, Taylor wziął z Ogrodu Botanicznego Peradeniya na Sri Lance, a sadzonki posadził wzdłuż drogi. Rośliny dobrze się zaaklimatyzowały, więc w 1867 roku obsadza około 8 hektarową działkę przygotowaną pod uprawę herbaty. W ciągu kilku lat Taylor nauczył się jak hodować sadzonki, ale także jak zbierać liście i następnie je przetwarzać. To właśnie on udoskonalił technikę zbioru herbaty, zalecając zrywanie „dwóch listków i pączka” w celu utrzymania najwyższej jakości herbaty.
W Kandy stolicy Centralnej Prowincji na Sri Lance, znajduje się muzeum poświęcone Cejlońskiej herbacie i Jamsowi Taylorze, który jest uważany, za ojca cejlońskiej herbaty.
Źródła:
http://www.ceylonteamuseum.com
https://www.historyofceylontea.com